Často kladené otázky

Před táborem

Zvládne to mé dítě?
Ano, zvládne to každé dítě. 🙂 U těch menších nebo úplných nováčků speciálně dbáme na jejich momentální potřeby, proto jim např. při zvýšené míře „stýskání“ čteme pohádky před spaním nebo motivujeme starší a zkušenější děti, aby nám s péčí o ty nejmenší pomáhaly (když třeba zrovna nejsme při ruce). Celotáborový program včetně celodenního výletu plánujeme tak, aby jej zvládli opravdu všichni (paradoxně se více potýkáme s problémy, kdy děti nemají vhodnou obuv/oblečení).

Co když bych chtěl(a) poslat své dítě na tábor, ale nemá s sebou kamaráda?
To vůbec nevadí, ba naopak. Nějakého kamaráda si zde rozhodně najde, navíc dětem prostřednictvím našich her a dalších táborových aktivit přirozeně pomáháme s navazováním nových kamarádských vztahů. 🙂

Jaké je věkové omezení/rozmezí účastníků? Co když mám předškoláka nebo dítě starší 15 let?
Věkovou hranici máme stanovenou na 6 – 16 let; po dohodě s hlavní vedoucí lze však výjimečně přijmout i mladší/starší dítě.

Můžu doprovodit dítě až do tábora?
Ano; zejména u rodičů nových účastníků chápeme potřebu doprovodit dítě až přímo do tábořiště a zkontrolovat táborové podmínky. 🙂 V každém případě však prosíme o zaparkování auta na louce nad lesem; s dětmi pak půjdeme přímo do tábořiště pěšky.

Můžu si prohlédnout tábořiště?
Ano, a to v den nástupu, pokud své dítě osobně přivezete (viz otázka/odpověď výše).

Co když má moje dítě nějaké dietní omezení?
Určitě tuto skutečnost musíme vědět dopředu; většinu diet však dokážeme bezproblémově zajistit.

Jaké je riziko úrazu, přetažení dětí?
Bohužel – riziko úrazů na táboře není nikdy zcela nulové. Ovšem i kdybychom s dětmi celých 14 dní jen v poklidu navlékali korálky (což by je bavilo tak maximálně první půlhodinku), stejně bychom se možnému úrazu 100% nevyvarovali. Za každých okolností se ale snažíme, aby bylo potenciální riziko co nejmenší. O programové náplni rozhodujeme racionálně dle aktuálního počasí; děti také nepřetěžujeme vícero „běhacími“ aktivitami za jeden den. A pokud o nějakých rizicích při hrách či jiných činnostech dopředu víme (či se dají očekávat), vždy zajišťujeme, aby v takovém případě bylo přítomno co nejvíce „dospěláků“.

Co když naše dítě bere léky?
S tím samozřejmě počítáme. Léky si od Vás přebereme při nástupu dítěte na tábor a pravidelné podávání pak zajišťuje táborový lékař.

Musí jet dítě na celý tábor (14 dní)?
Ne, nutně nemusí. Po dohodě lze délku tábora nastavit individuálně.

Co všechno má mít dítě na tábor?
Viz sekce Nadcházející tábor a seznam doporučených věcí.

Může mít dítě s sebou mobilní telefon?
Nemůžeme to zakázat, ale nedoporučujeme to. Rádi bychom, aby děti získaly zejména zážitky z přírody a prostřednictvím táborových her navázaly nové kamarádské vztahy, které se můžou dál rozvíjet. K tomu mobil v průběhu tábora rozhodně nepotřebují. Navíc pravidelně nabíjet větší množství mobilních telefonů v základně bez elektřiny, kde pouze výjimečně operujeme s generátory, by bylo značně komplikované.

Jaké je doporučené kapesné?
Na drobné nákupy v táborové kantýně bohatě stačí cca 300 Kč. Peníze si od Vás v jasně označené obálce přebereme při nástupu dětí do tábora, přičemž kapesné funguje formou „kreditu“, z něhož pak při každém nákupu v kantýně odečteme danou částku. Zbylé peníze Vám pak vracíme zpět na konci tábora.

Co když dítě onemocní před táborem? Jaké jsou storno poplatky?
V případě odhlášení dítěte z tábora budou účtovány storno poplatky následovně:
– Při odhlášení do 31. 5. 2023 bude vrácena již uhrazená částka v plné výši.
– Při odhlášení dítěte od 1. 6. 2023 do 30. 6. 2023 účtujeme storno poplatek ve výši 500 Kč.
– Při odhlášení dítěte od 1. 7. 2023 do nástupu na tábor, tj. 30. 7. 2023, činí stornopoplatek 50 % ceny tábora.
– Při předčasném odjezdu z tábora se žádné peníze nevracejí.

Samotný tábor

Jaký je denní režim?
7:30 – Budíček
7:40 – Rozcvička, ranní hygiena
8:00 – Snídaně
8:30 – Úklid stanů
9:00 – Nástup, dopolední program, svačina
12:00 – Oběd, polední klid
14:30 – Odpolední program
16:00 – Svačina
16:30 – Odpolední program
18:30 – Večeře
19:00 – Večerní program
21:00 – Večerní hygiena, příprava na večerku
21:30 – Večerka

Jak je to na táboře s vodou či elektřinou?
Pitné vody máme na táboře neomezeně z místní studny. Táborová základna je ale bez elektřiny, proto energii čerpáme z generátorů. Ty pouštíme, když je potřeba dočerpat vodu, cokoli vytisknout nebo umlít maso na oběd. Vzhledem k tomu, že máme v průběhu tábora k dispozici zpravidla minimálně jedno auto, tak vše ostatní potřebné řešíme každodenními cestami do „civilizace“.

Jak je to na táboře s hygienou?
Díky již zmíněnému neomezenému množství vody je zajištění dostatečné hygieny během tábora poměrně snadné. Všechny děti v průběhu pobytu „proženeme“ důkladnější sprchou minimálně 5x, běžné (každodenní) očištění je pak možné v místní říčce. K většímu komfortu všech zúčastněných přispívají značnou měrou i naše slavné latríny. 🙂

Mohu své dítě navštívit během tábora?
Za ty roky se nám osvědčilo, že nám děti svěříte na celých 14 dní bez toho, aniž byste je třeba v půlce tábora navštívili. Samozřejmě chápeme, že Vám děti mohou chybět a že se zajímáte o to, jak se jim daří. Proto se snažíme prakticky každý den přidávat aktuální fotky na Facebook, kde můžete aktivity dětí sledovat. Případně můžete kdykoliv zavolat naší hlavní vedoucí a na dítě se přeptat.


Co když se dítě zraní/onemocní na táboře?
Na táboře je přítomen lékař, nedaleko od Porubek se také nachází nemocnice. Vše řešíme individuálně a dle vážnosti situace následně informujeme rodiče.